top of page
z30091914AMP,Urna-wyborcza.jpg

Jawność wyborów powszechnych

Ustanowienie jawności wyborów powszechnych w Polsce będzie mogło skutkować przejrzystym powoływaniem oraz odwoływaniem naszych reprezentantów zarówno na szczeblu krajowym jak i lokalnym.

Jawność głosowania

P O W O Ł Y W A N I E   R E P R E Z E N T A N T Ó W 

          Gdybyśmy zdecydowali się na przeprowadzanie wyborów powszechnych całkowicie jawnych i transparentnych, moglibyśmy zarówno powoływać jak i odwoływać naszych reprezentantów/delegatów do sprawowania funkcji publicznych tak na szczeblu krajowym, jak i na szczeblu lokalnym. 

         

Oczywiście nie wystarczy po prostu zagłosować w sposób transparentny. Niezbędnym będzie stworzenie całego systemu liczenia głosów na bieżąco, monitorowania przebiegu wyborów czy rejestracji wyborców, aby już nigdy nie było możliwości fałszowania wyborów. Jest to możliwe. 

Wybory mogłyby odbywać się zarówno stacjonarnie jak i online poprzez aplikację i/lub rządową stronę internetową. Zarówno do głosowania stacjonarnego jak i internatowego niezbędne będzie wymiana dokumentu tożsamości (dowodu osobistego) na dokument (i tutaj ponownie) na wzór kart płatniczej, która tak jak karta płatnicza była by zabezpieczona między innymi kodem PIN. 

W przypadku głosowania w warunkach stacjonarnych (w lokalach wyborczych), każda osoba, przed oddaniem głosu na swojego reprezentanta/kandydata powinna wylegitymować się dokumentem tożsamości wkładając swój dowód tożsamości do czytnika (na wzór kart płatniczych) i zatwierdzała chęć oddania głosu kodem PIN. 
Po zarejestrowaniu się jako wyborca głosujący, wyborca powinien mieć udostępniony przez komisję wyborczą panel (tablet lub inne urządzenie) do zaznaczenia swojego kandydata poprzez kliknięcie/dotknięcie na udostępnionym panelu, zdjęcia osoby, na którą zamierza oddać swój głos. 
Oddanie głosu powinno zastać automatycznie wyświetlone i dodane do kandydata na ogólnodostępnym w sali głosowania ekranie monitora. Ekran mógłby także być transmitowany na żywo (np. na stronie internetowej gminy/powiatu/województwa). - do dyskusji. 

O D W O Ł Y W A N I E   R E P R E Z E N T A N T Ó W

         Po oddaniu głosu przez wyborcę jego wybór zostanie zapisany na jego dokumencie tożsamości, dostępny także na jego koncie w aplikacji/stronie internetowej. 
          Wszyscy wybrani w wyborach kandydaci, jako, że stają się osobami publicznymi, będą widoczni w ogólnodostępnej aplikacji/na stronie internetowej wraz osiągniętymi wynikami podczas głosowania. 

          W przypadku nie wywiązywania się, a także zmiany zdania wyborcy, wyborca będzie mógł odebrać (po zalogowania w aplikacji/na stronie internetowej) swój głos i przekazać innemu reprezentantowi. Zmiana ta powinna być widoczna publicznie (w aplikacji/na stronie internetowej) oraz powinna pokazywać na bieżąco ilość utraconych/zdobytych wyborców w czasie trwania kadencji reprezentanta.  W przypadku przekroczenia (do ustalenia) procentowego progu utraty wyborców, reprezentant powinien stracić nadany przez wyborców mandat, a przeciwko niemuz urzędu  powinno zostać wszczęte śledztwo wyjaśniające powód (np. nie dotrzymanie obietnic, kłamanie w kampanii, łapówki, itp) odwołania i w razie konieczności podciągnięcie pod odpowiedzialność. 

Wkrótce więcej.

Skomentuj lub zadaj pytanie poniżej.

Komentarze

Share Your ThoughtsBe the first to write a comment.
bottom of page