top of page
z30091914AMP,Urna-wyborcza.jpg

J A W N O Ś Ć   W Y B O R Ó W   P O W S Z E C H N Y C H

Jawność wyborów powszechnych to mnóstwo korzyści związanych nie tylko z zapobieganiem, a wręcz uniemożliwienie fałszowania wyników wyborów.

Jawność wyborów pomoże skutecznie i przejrzyście wprowadzać naszych reprezentantów do pełnienia ważnych dla nas funkcji publicznych ale także, a może przede wszystkim możliwość odwoływania tych, którzy po otrzymaniu mandatu do pełnienia funkcji państwowych - zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym - którzy wbrew swoim zapewnieniom, 'obietnicom wyborczym' sprzeniewierzą się swoim zobowiązaniom wobec swoich wyborców. Osoby, które w sposób jawny oddały swój głos na urzędnika, będą mogły ten głos odebrać. Kwestą odwołania będzie ustalenie procentowej utraty/odebrania głosów przez wyborców (np.51% wyborów w jawnych wyborach powszechnych odbiera/anuluje lub przekazuje swój głos na innego kandydata, który podczas wyborów powszechnych nie uzyskał mandatu społecznego. Powołanie urzędnika odbywać się będzie w wyborach powszechnych, natomiast odwołanie, odebranie głosu również w sposób jawny będzie odbywało się w urzędach gmin, miast, powiatów - w zależności, kogo dotyczyć będzie odwołanie/odebranie głosu. Każde odwołanie powinno wiązać się z wszczęciem śledztwo przeciwko odwołanej osobie w celu ustalenia powodu odwołania, a w razie konieczności pociągnięcia  do odpowiedzialności karnej. Każdy odwołujący/odbierający głos powinien podać powód odwołania oraz dowody uzasadniające swoją decyzję. W przypadku podania nieprawdziwych lub zmanipulowanych dowodów również odwołujący podlegać będzie odpowiedzialności za podany powód odwołania. 
W dalszej przyszłości powoływanie (wybory) mogłoby odbywać się również w urzędach gmin, miast, powiatów, a po wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań i zabezpieczeń także online. 

bottom of page